Úvodní slovo pro uchazeče výběrových řízení

Zavítali jste na poněkud zvláštní místo na internetu. Články zde nebudou řazeny chronologicky, nýbrž tematicky. Budu tvořit texty na sebe navazující, od nejjednodušších a nejrychleji využitelných rad ke složitějším tématům k zamyšlení. Články budu zpětně neustále editovat a doplňovat na základě nových zkušeností. Není mým cílem vám dát kuchařku ve stylu „10 rad jak uspět při výběrovém řízení“, kterou budete kopírovat a zjišťovat, že pro vás stejně něco nefunguje. Budu mnohem raději, když porozumíte, proč se některé věci dějí. Díky tomu budete úspěšnější, aniž byste měli hlavu plnou pravidel a zmatků.

O čem to bude?

Očekávám, že zde budou rady a fungující postupy pro uchazeče o práci, fungování firem a personalistů. Budu vyvracet některé mýty či zavedená pravidla propagovaná i na největších serverech českého internetu. Později se přesunu i ke článkům pro majitele firem a personalisty.

Jaké jsou cíle?

Mým cílem je přesvědčit uchazeče o zaměstnání, že je dobré se snažit a nevymlouvat, vzdělávat se a vycházet ostatním vstříc. A že to jde i bez lhaní. Pak totiž zbude mnohem více času personalistů a majitelů firem na opravdu zajímavé věci. Třeba co má být výsledkem vaší práce, jaký je její smysl, proč ji vlastně chcete dělat a jak vám může zaměstnavatel pomoct v růstu.

Během výběrového řízení bych se vždy raději bavil o budoucnosti lidí, jak jim nová pracovní pozice pomůže v životě, jestli vlastně chtějí dělat to, na co se hlásí. Místo toho trávíme čas nedůležitými detaily, které by měly být samozřejmostí. Často mají lidé popletené či vyprázdněné myšlenky, ať už jde o vlastní závěry plynoucí z nedostatku zkušeností či nadhledu nebo o zažité rady od jiných. Zkusíme dojít k tomu, proč nestačí jen praxe a životopis. Posvítíme si také na související „nespravedlnosti“ pracovního světa.

Majitele firem a personalisty chci naučit, že domluvené pozice, uplácení či pouze „dotazníkové“ přijímání lidí není efektivní. Tajné věkové limity jsou neoprávněné, záleží na schopnostech lidí (a jejich schopnosti své schopnosti využít). Když personalista přijme nevhodného kandidáta, má s ním mnoho práce až do momentu, kdy ho nahradí dalším. A to je sakra dlouhá doba, kdy trpí celá firma.

Chci učit firmy dělat interní výběrová řízení fungující na odlišných principech; kde člověk nebude hodnotou, ale tvůrcem hodnoty. Pokud se mi to povede, bude na světě o něco lépe.

Kde začít?

Třeba prvním článkem, proč přestat nadávat a začít něco dělat nebo že životopis není vše.Další zdroje

Podívejte se na články obdobných témat na etlabora.cz a tematický web Dušana Janovského. Rád přidám další odkazy, pokud mi je zašlete.


Píše pro vás Jaromír Dvořáček
(Facebook|Twitter|g+|hearth|blog)